Hyppää sisältöön

Katsaus Pohjois-Karjalan rajavartioston toimintaan lokakuussa 2025

Julkaisuajankohta 3.11.2025 14.49
Tyyppi:Tiedote

Maastorajalla havaittiin kaksi laitonta rajanylitystä lokakuussa. Niiralan rajanylityspaikka on suljettuna valtioneuvoston päätöksen mukaisesti.

Maastoraja

Pohjois-Karjalan rajavartioston valvoman maastorajan tilanteessa ei tapahtunut suuria muutoksia lokakuussa. Maastorajalla tapahtui kaksi laitonta rajanylitystä, joista toinen Kiteen ja toinen Ilomantsin alueella. Kiteellä kyseessä oli tuntemattoman veneen lievä rajanylitys vesialueella. Ilomantsissa kaksi henkilöä saapui maastoitse Venäjältä Suomeen ja haki turvapaikkaa. Asiat ovat esitutkinnassa ja niitä on käsitelty rajavaltuutettujen kesken.

Liikkuminen rajavyöhykkeen läheisyydessä on ollut vilkasta rajavartioston alueella johtuen muun muassa meneillään olevasta metsästyskaudesta. Rajavartiosto on tukenut muiden viranomaisten tehtävien suorittamista.  

Rajavartiosto on varautunut rajatilanteen nopeisiin muutoksiin itärajan tilanteeseen liittyen. Frontexin henkilöstöä osallistui aiempaan tapaan rajojenvalvontaan yhdessä rajavartioston omien rajavartijoiden kanssa. 

Rajanylityspaikka

Niiralan rajanylityspaikka oli edelleen suljettuna koko lokakuun ajan Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti osana välineellistetyn maahantulon ilmiön pysäyttämistä. Voimassa olevan päätöksen mukaisesti rajanylityspaikka on suljettuna toistaiseksi. 

Ajantasainen tieto Niiralan ja muiden rajanylityspaikkojen tilanteesta on luettavissa Rajavartiolaitoksen www-sivuilla https://raja.fi/rajoitukset-suomen-itarajan-rajanylityspaikoilla

Joensuun lentoasemalla ei suoritettu rajatarkastuksia lokakuussa. 

Sotilaallinen maanpuolustus 

Pohjois-Karjalan rajavartioston rajajääkärikomppania on suorittanut suunnitellut koulutukset ja harjoitukset.

Lisätietoja antaa rajavartioston apulaiskomentaja, puh. 0295 423 000.
 

Pohjois-Karjalan rajavartiosto Raja - tiedote