Hyppää sisältöön

Suomenlahden merivartioston viikko 15

Julkaisuajankohta 14.4.2025 15.16
Tyyppi:Tiedote
Rannikkovartioveneen peräaallot.

Laajoja paikannuslaitehäiriöitä Suomenlahdella

Yleiskatsaus

Kuluneen viikon aikana AIS-tiedoissa havaittiin poikkeamia Panaman ja Liberian lipun alla kulkevilla rahtialuksilla. Suomenlahden merivartiosto jatkaa tehostettua riskialusliikenteen valvontaa ja riskeihin varautumista Suomenlahdella.

Satelliittipaikannusjärjestelmien häiriöitä havaittiin Suomenlahdella kuluneella viikolla keskisellä ja itäisellä Suomenlahdella. Merivartiosto kehottaa kaikkia vesilläliikkujia varmistamaan turvallisen navigoinnin aina myös perinteisin menetelmin ja merikarttaa käyttäen.

Merivartiosto suoritti rajatarkastuksen Venäjältä saapuneelle rahtialukselle Vuosaaren satamassa. Poikkeamia ei havaittu.

Maanpuolustuskurssien ruotsinkielinen valtakunnallinen erikoiskurssi vieraili vartiolaiva Turvalla ja tutustui Suomenlahden merivartioston toimintaan.

Rajatarkastukset ja merivartiostossa käsitellyt ulkomaalaisasiat

Rajatarkastusten määrä nousi edelliseen viikkoon nähden. Ulkomaalaissäännöksiin liittyviä tarkastuksia tehtiin edellisviikkoa enemmän. 

Viikko 15 Helsinki-Vantaan lentoasemalla:

  • 81 318 ulkorajaliikenteen rajatarkastusta (vko 14: 72 456)
  • 366 ulkomaalaissäännöksiin liittyvää tarkastusta (vko 14: 263)

Suomenlahden merivartioston Helsinki-Vantaan lentokentällä vastaanottamat 
turvapaikkahakemukset ja suoritetut käännyttämiset tai pääsyn epäämiset. Viikolla 15: 

  • 2 turvapaikkahakemusta (vko 14: 6)
  • 6 käännyttämistä tai pääsyn epäämistä (vko 14: 13)

Sataman rajatarkastusyksikkö suoritti valvontaa ja rajatarkastuksia rahti- ja matkustajasatamissa.

  • 115 ulkomaalaisvalvontaan liittyvää tarkastusta (vko 14: 134)
  • 2 etsintäkuulutettua henkilöä (vko 14: 3)

Meripelastuksen viikko rauhallinen 

Päivittäistoiminnan ja partioinnin lisäksi viikon 15 aikana oli yhteensä 7 merellistä tehtävää (vko 14: 10). Tehtävistä kaksi oli hätätilanteita. 

Merivartioston rikostorjuntayksikön avaamat esitutkinnat

Viikon 15 aikana esitutkintojen määrä laski edelliseen viikkoon verrattuna. 

Viikon aikana avattiin 8 uutta esitutkintaa (vko 14: 13). Nimikkeinä oli valtiorajarikos, lievä valtiorajarikos, ulkomaalaisrikkomus ja maahantulokiellon rikkominen.

Ulkomaalaisvalvonta on ulkomaalaislain ja sen nojalla annettujen säännösten noudattamisen valvontaa ja laittoman maassa oleskelun torjuntaa.

Rajatarkastuksilla tarkoitetaan rajaturvallisuuden ylläpitämiseksi suoritettavia rajanylityksen tai sen aikomuksen perusteella toteutettavia henkilön sekä hänen tavaroidensa ja kulkuneuvonsa tarkastamista ja henkilöiden kuulemista.

Ulkomaalaislain mukaiset maahantulon edellytykset on täytyttävä myös maassa oleskellessa. Käännyttämisasia saattaa tulla vireille rajatarkastusviranomaisen suorittaman maahantulo- tai maastalähtötarkastuksen, rikostutkinnan tai ulkomaalaisvalvonnan yhteydessä. 

Meripelastus on ihmishenkien pelastamista ja turvaamista hätä- ja vaaratilanteissa merialueella. Meripelatukseen sisältyy monenlaisia tehtäviä, kuten merihätään joutuneiden ihmisten pelastamista, onnettomuuksien ennaltaehkäisyä, kadonneiden etsintää, lääkärikonsultaatiota ja meripelastuksen ensihoitotehtäviä meri- ja saaristoalueilla.

Esitutkinta on menettely, jolla viranomainen pyrkii selvittämään rikokseksi epäillyn tapahtuman olosuhteet. Esitutkinta käynnistetään, jos on syytä epäillä rikoksen tapahtuneen (ns. syytä epäillä -kynnys). Esitutkinta käynnistetään virallisen syytteen alaisissa rikoksissa uhrin tahdosta riippumatta ja asianomistajarikoksissa uhrin tahdosta riippuen uhrin vaatiessa rikoksesta epäillylle rangaistusta. 

Raja - tiedote