Hyppää sisältöön

Suomenlahden merivartioston viikko 36

Julkaisuajankohta 8.9.2025 12.58
Tyyppi:Tiedote
Matkustajia menossa rajatarkastukseen lentoasemalla.

Merivartiostolla tavanomainen alkusyksyn viikko.

Yleiskatsaus

Merivartioston merellinen viikko oli alkuviikon osalta suhteellisen rauhallinen, mutta vilkastui viikonloppua kohden, jolloin säätila hieman parani. Merivartioston partiot ovat suorittaneet normaaliin tapaan rajatarkastuksia, rajojen valvontaa sekä rikostorjunnan tehtäviä.

Viikon merkittävin meripelastustehtävä tapahtui Helsingissä, jossa henkilö joutui veden varaan. Henkilö löydettiin sukeltajien toimesta, mutta hän menehtyi ensihoidosta huolimatta.

Lisäksi Merivartiosto suoritti alustarkastuksen Venäjältä Suomeen saapuneelle rahtialukselle Kotkan Mussalon satamassa. Poikkeamia ei havaittu. 

Paikannuslaitehäiriöt jatkuivat itäisellä Suomenlahdella koko viikon ajan.
Häiriöt voivat näkyä aluksen GPS-laitteiden paikkatiedon katoamisena, sekä GPS -paikkatiedosta riippuvaisen tiedon, kuten aluksen suunnan ja nopeuden, katoamisena elektronisista navigointilaitteista. Merivartiosto kehottaa kaikkia vesilläliikkujia varmistamaan navigoinnin myös perinteisin menetelmin merikarttaa käyttäen. Varoitus on voimassa toistaiseksi. Kyseessä on Venäjältä tuleva tunnettu GNSS- häiriösignaali.


Rajatarkastukset ja ulkomaalaisasiat

Suomenlahden merivartioston suorittamat toimenpiteet Helsinki-Vantaan lentoasemalla:

  • 82 219 ulkorajaliikenteen rajatarkastusta (vko 35: 86 041)
  • 642 ulkomaalaissäännöksiin liittyvää tarkastusta (vko 35: 421)
  • 18 turvapaikkahakemusta (vko 35: 18)
  • 7 käännyttämistä tai pääsyn epäämistä (vko 35: 7)

Sataman rajatarkastusyksikkö suoritti valvontaa ja rajatarkastuksia rahti- ja matkustajasatamissa:

  • 173 ulkomaalaisvalvontaan liittyvää tarkastusta (vko 35: 644)
  • 9 etsintäkuulutettua henkilöä (vko 35: 4)

Merelliset tehtävät

Päivittäistoiminnan ja partioinnin lisäksi viikon aikana oli yhteensä 25 merellistä tehtävää (vko 35: 28).

Rikostorjunnan tehtävät

Viikon aikana avattiin 8 uutta esitutkintaa (vko 35: 15).

Raja - tiedote